خانه / اخبار فرهنگی / چگونگی مصرف بهینه آب در تابستان و کاهش هدررفت آن

چگونگی مصرف بهینه آب در تابستان و کاهش هدررفت آن

آب یکی از دارایی‌های با ارزش انسان است؛ این روز‌ها که همه جا صحبت از کمبود آب و ضرورت صرفه‌جویی است، باید برای استفاده از این عنصر با ارزش خیلی مدبرانه و مسئولانه رفتار کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری لطیفی، آب یکی از دارایی‌های با ارزش انسان است؛ این روز‌ها که همه جا صحبت از کمبود آب و ضرورت صرفه‌جویی است، باید برای استفاده از این عنصر با ارزش خیلی مدبرانه و مسئولانه رفتار کرد. هر وقت به سراغ استفاده از آب شُرب شهری می‌روید، به این فکر کنید که بخش بزرگ و حیاتی سرنوشت فرزندانتان در گرو همین رفتار مسئولانه شما در مقوله مصرف است. شما که نمی‌خواهید بخش عمده اندیشه و وقت نسل آتی به جای اینکه صرف پیشرفت‌های علمی و صنعتی شود، در مسیر یافتن منابع آبی جدید تلف گردد و حتی جنگ‌های جهانی بر سر منابع آبی رخ دهد؟ لطفا صرفه‌جویی در آب را شوخی نگیرید و حتی همین امروز به بزرگ‌ترین مسئله زندگی‌تان تبدیل کنید.

کمبود آب شامل تنش آب، کم آبی و بحران آب است. مفهوم تنش آب نسبتا جدید است. تنش آب مشکل در یافتن منابع آب شیرین برای استفاده است، که علت آن تخلیه منابع است. بحران آب وضعیتی است که در آن آب قابل آشامیدن و غیرآلوده در یک منطقه کمتر از تقاضای آن است.

پنجاه سال پیش، زمانی که جمعیت در کره زمین از نیمی از جمعیت کنونی آن کمتر بود، درک مشترک این بود که آب یک منبع بی‌نهایت است. مردم مانند امروز ثروتمند نبودند، کمتر کالری مصرف می‌کردند و گوشت کمتری می‌خوردند، بنابراین آب کمتری برای تولید مواد غذایی نیاز بود. آن‌ها به یک سوم حجم آبی که ما در حال حاضر از رودخانه برداشت می‌کنیم نیاز داشتند. امروز، رقابت برای منابع آب بسیار شدیدتر است. دلیل این است که در حال حاضر بیش از هفت میلیارد نفر بر روی زمین وجود دارند، مصرف گوشت و سبزی‌ها و آب در حال زیاد شدن است و رقابت برای آب در بخش‌های صنعتی، شهری و سوخت‌های زیستی بیشتر شده‌ است.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف آب

راه‌های عملی برای صرفه‌جویی در مصرف آب بسیارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:
۱- از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه به دلیل اینکه فرد دیگری مسئول پرداخت آب بهاست، آب را هدر ندهید.
۲- موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.
۳- هنگام استحمام در فاصله بین شستن بدن و سر، لزومی ندارد که شیرآب به طور پیوسته باز باشد.
۴- برای آب دادن به درختان، درختچه‌ها، بوته‌ها و گل‌ها از روش آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.
۵- برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از پنج دقیقه برسانید، با این روش ماهیانه حدود چهار هزار لیتر آب صرفه‌جویی خواهد شد.
۶-بهتر است برای شستن سبزی‌ها ابتدا آن‌ها را در ظرفی خیس کنید و سپس آب بکشید.
۷- از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید. این کار غیر از مصرف بی‌رویه آب، کیفیت مواد غذایی را هم کاهش می‌دهد.
۸- فرزندان خود را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه کنید. از خرید اسباب بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که به یک جریان ثابت آب نیاز دارند، خودداری کنید.
۹- هنگام استفاده از دستشویی، شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید، چون جریان دایم آب موجب هدر روی آن می‌شود.
۱۰- برای نظافت حیاط به جای مصرف آب، بهتر است از جارو استفاده شود.
۱۱- تمام شیلنگ‌ها، اتصالات و شیر‌ها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود.
۱۲- در مواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه خانه، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری مصرف کند. به این طریق سالانه ۲۲۰۰ لیتر آب برای هر گیاه صرفه‌جویی خواهد شد.
۱۳- لوله‌های آب گرم را عایق‌بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیرآب لازم نباشد آن را بی‌جهت باز بگذارید.
۱۴- هرگز آبی را که می‌توان به مصارفی نظیر آبیاری یا شست‌وشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.